Apple udostępnia iOS 8.1 beta 1. Touch ID dla iPadów potwierdzony

Dritone, 2014-09-30 08:36
4

iOS 8 logo

Nie dalej, jak wczoraj wieczorem wspominaliśmy wam o tym, że Apple już testuje kilka kolejnych wersji iOS 8. Tymczasem dziś w nocy niespodziewanie deweloperzy otrzymali dostęp do pierwszej bety iOS 8.1 – kompilacji oznaczonej ciągiem znaków 12B401. W systemie tym nie znajdziemy oczywiście tyle nowości, co w przypadku iOS 8, ale pojawiły się między innymi ustawienia związane z Apple Pay oraz nowe referencje na temat przycisku Touch ID dla iPadów.

Przeczytaj koniecznie >> iPad 2. generacji nadal najpopularniejszym tabletem Apple

Apple testowało iOS 8.1 we własnych laboratoriach już w sierpniu, a dziś w nocy system oddano w ręce deweloperów. Nastąpiło to dosyć niespodziewanie. Wszak od publicznej premiery iOS 8 nie upłynęły nawet dwa tygodnie. Kompilacja oznaczona 12B401 dostępna jest dla tych samych urządzeń, co iOS 8, a więc także dla iPada 2. generacji.

Nowy system nie wnosi zbyt wiele udoskonaleń i nowości. Warto tutaj jednak wspomnieć o dodaniu ustawień dla funkcji Apple Pay, która pozwoli na wykonywanie transakcji z wykorzystaniem modułu NFC. Możemy tutaj zarządzać kartami kredytowymi i debetowymi oraz danymi adresowymi. Pojawiło się też kilka innych pomniejszych usprawnień i warto tutaj wymienić:

 • przywrócono rolkę aparatu;
 • powiększono elementy edycji dla Widżetów;
 • w ustawieniach możemy wybrać tryb sieci (2G, 3G lub LTE);
 • opcja Włącz dyktowanie w ustawieniach klawiatury;
 • odświeżono interfejs w ustawieniach poszczególnych aplikacji;
 • zmieniono ikonę iBooks.

Kolejną ciekawostką jest pojawienie się referencji związanych z Touch ID dla iPadów. To już nie pierwszy raz, ale teraz dowiadujemy się, że iPadem również będziemy mogli wykonywać płatności z Apple Pay, o czym poinformował na Twitterze Hamza Sood.

Co to oznacza? Zapewne nowe iPady otrzymają nie tylko przycisk Touch ID, ale również moduł NFC? O tym przekonamy się już w przyszłym miesiącu, kiedy to spodziewamy się premiery nowych tabletów od Apple, choć NFC raczej zabraknie.

iOS 8.1 zawiera funkcje związane z Apple Pay. To pozwala nam przypuszczać, że beta testy tej wersji systemu nie potrwają zbyt długo i w postaci finalnej iOS 8.1 zostanie udostępniony już w przyszłym miesiącu. Firma z Cupertino zapowiedziała w trakcie wrześniowego keynote, że Apple Pay będzie dostępne w październiku i zapewne wprowadzi je właśnie uaktualnienie do iOS 8.1. Wiemy jednak, że Apple testuje także kolejne aktualizacje oprogramowania dla iGadżetów w postaci iOS 8.2 i iOS 8.3. Tak więc zapewne jeszcze w tym roku doczekamy się kolejnej bety systemu, czyli iOS 8.2.

Tymczasem ci z was, którzy posiadają konto deweloperskie w programie iOS Dev mogą zainstalować iOS 8.1 już dziś. Poniżej znajdziecie pliki IPSW z systemem dla poszczególnych iUrządzeń. Natomiast instrukcję instalacji znajdziecie w tym artykule.

W iOS Dev Center można również znaleźć iOS 8.1 beta dla Apple TV.

źródło: Macrumors, Twitter

Jaki masz ekran w tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
sferis.pl - przyjazny sklep internetowy
The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni funkcję redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Apple iOS · iPad · · · · · · · · ·
 • Adam

  No! Przywrócona rolka aparatu to jest coś :)

 • AS

  Patrząc na ostatnie “dokonania” oficjalnych aktualizacji, nie radziłbym się spieszyć.

  Przy okazji mam pytanie. Posiadam iPada Air w iOS 7.0.6 (lub cos podobnego). Czy jest możliwe zaktualizowanie go do 7.1.2 przy pomocy pliku IPSW? Chodzi mi o to, czy na możliwość takiej aktualizacji jakiś wpływ ma decyzja Apple’a o zaprzestaniu wsparcia dla wersji 7?

  • Dawid Długosz

   Niestety, Apple już od kilku dni nie podpisuje tej wersji. Nie ma możliwości instalacji z IPSW

   • AS

    Dziękuję za informację. W takim razie poczekam na jakąś stabilniejszą ósemkę.