10 najlepszych tricków na tablety z Androidem

Danger, 2012-02-03 09:20
50

Aktualizacja

Niniejszy artykuł przez kilka lat mocno się zestarzał. Dlatego też, m.in. na wasze prośby, przygotowaliśmy nowy artykuł zatytułowany: 10 najlepszych trików na urządzenia z Androidem (edycja 2016). Zachęcamy do lektury!

Przeczytaj także >> Tablet – kupić z Wi-Fi czy 3G?

Jaki masz system we własnym tablecie?

 • Android (76%, 9 131 Głosów)
 • iOS (17%, 2 009 Głosów)
 • Windows (5%, 654 Głosów)
 • Inny (jaki?) (2%, 281 Głosów)

Głosujących: 12 075

Loading ... Loading ...

Ulepszenia nie zawsze muszą się wiązać z kupnem płatnych programów. Postaramy się zaprzeczyć poglądowi, jakoby wygoda kosztowała. Pokażemy wam rzeczy, które tkwią głęboko w oprogramowaniu dostarczanym wraz z systemem. Bierzmy się do dzieła!

Poszczególne kroki mogą się różnić z zależności od posiadanego sprzętu i wersji zainstalowanego na nim systemu!

1. Wyłączamy po czasie Wi-Fi i oszczędzamy energię baterii

Sieć bezprzewodowa stanowi podstawę działania wielu tabletów, a także pozwala programom na działania w tle oraz przez to informować nas o nowościach na Gmailu, Facebooku i w innych programach. Jednak czy potrzebujemy tego tak bardzo siedząc w biurze/domu i korzystając z komputera osobistego? Warto zadbać o stan naszej baterii. Aby to zrobić, należy udać się do menu ustawień, gdzie kolejno wybieramy Sieci zwykłe i bezprzewodowe -> Ustawienia  Wi-Fi -> Zasady rozłączania Wi-Fi. Wybór opcji rozłączania sieci po wyłączeniu ekranu wydaje się być rozsądnym krokiem.

2. Odkrywamy ukryte ustawienia przeglądarki internetowej

Domyślny program do przeglądania zasobów internetu kryje w sobie więcej, niż myślicie. Jest to praktycznie pełnoprawna przeglądarka, jak te znane z komputerów osobistych. Aby dobrać się do ukrytych opcji ustawień programu, należ włączyć systemową przeglądarkę internetową, wpisać w pole adresu frazę “about:debug” i kliknąć “Przejdź” na klawiaturze. To tyle – nowe opcje są już dostępne w menu ustawień.

3. Znajdujemy świeżo odblokowane opcje

Kiedy już wykonaliśmy powyższe czynności, powinnyśmy kliknąć ikonkę menu w prawym górnym rogu przeglądarki i wejść w Ustawienia. Wprawne oko powinno po chwili zauważyć, że lewy panel nawigacji po menu ustawień wzbogacił się o pozycję “Debugowanie“. To tutaj dziać się będzie magia następnego kroku.

4. Przyspieszamy przeglądarkę internetową

Jak pokazuje praktyka, renderowanie stron za pomocą bibliotek OpenGL zamiast pozytywnego efektu powoduje jedynie spowolnienie niektórych akcji. Dla przykładu: lag pojawiający się, kiedy przechodzimy do wpisywania czegoś w pole tekstowe. Chcecie się tego pozbyć?

W świeżo odblokowanym menu debugowania musicie odhaczyć odpowiednią opcję – “Enable OpenGL Rendering“.

5. Pełnowartościowe strony internetowe na tablecie

Mimo, że nasze urządzenia posiadają duże ekrany, pozwalające na wygodne przeglądanie stron internetowych w wersji dla desktopów, to czasami zdarzy się, że jakaś z nich załaduje się w swoim mobilnym wydaniu. Jak temu zaradzić?

W ustawieniach przeglądarki udajemy się kolejno do Zaawansowane -> Ciąg agenta użytkownika i zmieniamy wybór na co nam się podoba. Zmiana ta spowoduje, że przy ładowaniu strony nasz klient będzie widoczny zgodnie z tym, jak ustawimy naszą przeglądarkę.

6. Przyspieszamy obsługę przeglądarki

Osoby stawiające na wygodę obsługi, jak i chcące poznać nowy sposób obsługi przeglądarki, na pewno zainteresują się specjalną funkcjonalnością dostępną w polu Laboratorium w ustawieniach przeglądarki. Wystarczy zaznaczyć opcję “Szybkie sterowanie“, aby cieszyć się nowym sposobem kontroli aplikacji. Musimy na jakiejkolwiek stronie przycisnąć palcem do krawędzi ekranu i naszym oczom ukaże się zaokrąglone menu. Wykonywanie naszych poleceń odbywa się po przesunięciu palca w kierunku pożądanej opcji. Proste oraz intuicyjne.

7. Pozbywamy się zbędnych aplikacji

Pozbywanie się z naszego urządzenia aplikacji za pomocą specjalnego modułu systemowego, do którego trzeba się przekopać przez kilka warstw menu, jest nudne i niewygodne. Od pewnego czasu nie jesteśmy zdani już tylko na to rozwiązanie. Czy to z ekranu głównego, czy z menu aplikacji – wystarczy przytrzymać chwilę palec na aplikacji, której chcemy się pozbyć, a kiedy już ją “złapiemy” wystarczy przeciągnąć ją do kosza znajdującego się w górnej części ekranu.

8. Instalujemy aplikacje spoza Android Market

Ostatnia promocja The Humble Bundle (pisaliśmy o niej) przypomniała nam o tym, że aplikacje możemy pozyskiwać nie tylko drogą rynkową, ale także pobierając pliki z rozszerzeniem “.apk”. Problem w tym, że ich instalacja standardowo jest zablokowana ze względów bezpieczeństwa. Nie jest to jednak straszne, gdyż wystarczy wejść w Ustawienia -> Aplikacje i zaznaczyć pozycję “Nieznane źródła“.

9. Pozbywamy się geolokalizacji

Sprawdzanie naszej lokalizacji na kilka różnych sposobów odbywa się praktycznie nieustannie równolegle do każdej czynności jaką wykonujemy za pomocą naszego tabletu. O ile nie używamy tej opcji świadomie, to geolokalizację można uznać za zbędny bajer, który tylko pożera zasoby baterii.

Aby pozbyć się Wielkiego Brata z naszego tabletu wystarczy wyłączyć kilka opcji w ustawieniach urządzenia. Aby to zrobić, udajemy się do menu ustawień, wybieramy pozycję “Lokalizacja i zabezpieczenia” i odhaczamy trzy pozycje kryjące się pod nadrzędnym hasłem “Moja lokalizacja“.

10. Pozbywamy się denerwujących powiadomień

Aplikacje w naszych tabletach pozwalają sobie na coraz więcej, a wraz ze zwiększającą się ich ilością w pamięci naszego urządzenia rośnie także natłok generowanych powiadomień. A kolejne notyfikacje równają się denerwującym komunikatom dźwiękowym. Pora z tym zrobić porządek. Wystarczy otworzyć podręczne menu z paska zadań i obok pozycji “Powiadomienia” zmienić pozycję przełącznika na “Wyłącz“.

 • trak

  Dzięki!

 • tablet

  Supcio!
  Bardzo przydatne rzeczy :)

 • Cyrcle

  Co zrobić? zawiesił się VIA 8650

 • Wik

  wielkie dzięki!

 • raf

  Fajny artykuł. A jak wyłączyć aplikacje w autostarcie, albo jak zrobić żeby po zabiciu aplikacji task killerem te nie włączały się po krótkim czasie?

 • Jax

  Hmm nie widzę u siebie opcji “ciąg użytkownika”….

  • Devloz

   Sprawdź user agent, UA, itp.

 • LoLcIo

  Mam pytanie kupiłem tablet Goclever a103 TAB i chciałbym Wgrać gry np. Mienecrafta’a itp a nie wiem jakie gry czytają Talety z androidem jak Ktos wie co zrobic to niech napisze w komentarzach.Prosze o szybką odpowiedź

  • Olalola

   Przeglądarka włączona i odpalasz w prawym górnym rogu Opcje —> Ustawienia —> Debuguj —-> UAString i tam wybierasz opcję Desktop czyli normalny komputer nie żaden mobilny wynalazek. ;)

   • Olalola

    Przepraszam to jest odp do pytania poniżej o Samsunga.

  • Łukasz Sowa

   tablety czytają jako aplikacje i gry pliki .apk

   • Łukasz Sowa

    oczywiście tylko te z androidem

 • Bolek_123

  Mam pytanie ad. 5. W Samsung Galaxy TAB10.1 nie ma tej opcji, prawdopodobnie firma Samsung w swej niskończonej mądrości przerabiając Androida wyłączyła możliwość zmiany ciągu agenta urzytkownika. Jakby ktoś wiedział jak się do tego dobrać to byłbym dźwięczny za pomoc.

  • Olalola

   Przeglądarka włączona i odpalasz w prawym górnym rogu Opcje —> Ustawienia —> Debuguj —-> UAString i tam wybierasz opcję Desktop czyli normalny komputer nie żaden mobilny wynalazek. ;)

 • Toczek

  Kupiłem 2 miesiące temu Ten szmelc !!!! Już zdążył zepsuć się 3 razy (nie włącza się)!!! Rozmawiałem ze sprzedawcą EURO RTV i powiedział, żę te tabletu już obrastają w legędą pod względem awaryjności !!!! Chcecie spać spokojnie to nie kupujcie tego badziewia – szczerze radzę !!!

  Toczek

  • Devloz

   Jaki szmelc?

 • Hm… mam kłopot z rozkazem about:debug – przeglądarka mi na to nie reaguje. Nie pojawia się zakładka debugowania w ustawieniach o.O

  • Po kolejnych kilku próbach, udało się, ale nadal nie widzę możliwości wymuszenia na systemie, aby wyświetlał mi strony www jak w zwykłym komputerze.
   Brak opcji: Zaawansowane -> Ciąg agenta użytkownika. Ogólnie, w całym dziale Zaawansowanych nie mam niczego, co by nawet przypominało taką opcję :/
   Mój tablet to Samsung Galaxy Tab 10.1, Android 3.2 Wersja modemu: P7500XXKL4

   • Zerowy odzew… jak miło :|
    Cóż, dziś pojawiła się aktualizacja systemu do ICS 4.0.4
    Teraz wchodząc w menu przeglądarki mam do zaptaszania “Widok komputerowy”.
    To rozwiązuje problem wyświetlania stron w mobilnych wersjach lub likwiduje puste strony, zawierające tylko pytanie, czy chcę przejść do pełnej wersji, gdyż ta strona/podstrona nie posiada wersji mobilnej.

    • mateusz

     musisz wejsc w debugowanie i dać UAcośtam i tam jest, mam to samo :)

 • Magnum33

  Witam
  Po aktualizacji (najpierw do 4.1.2 a potem do 4.2) mojego tabletu Nexus 7 doznałem najzwyczajniej szoku. Nie przypuszczałem że Google wypuści takie “poprawki”, które psują system i to w taki sposób że nie mogę przywrócić poprzednich opcji. Po pierwszej aktualizacji straciłem głos syntetyczny Katarzyna wraz z obsługą rozpoznawania głosu z mikrofonu, ale to nie wszystko bo nie mogę go ściągnąć z sieci. Mam dostęp tylko do języków: niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego i francuskiego. A domyślnie w tablecie zainstalował się angielski. W dodatku przestało działać poprawnie logowanie do tabletu. Musiałem włączyć rozpoznawanie twarzy co oczywiście i tak nie działa bo wymaga odpowiednich warunków oświetleniowych. Kalendarz wyleciał w powietrze a tablet żąda ode mnie abym się zalogował do konta na googlu aby można go było używać. W końcu po włączeniu WiFi spróbowałem pójść tym tropem ale … no kurwa nawet logowanie na konto nie działa. Czy ktoś wie jak przywrócić oryginalny system bez utraty danych i aplikacji.

 • 123

  absolutnie nic ciekawego tutaj nie zostalo opisane. A napewno nic co mozna by bylo nazwac trikami.

  • Paw145

   wpisuje w adresie przeglądarki about:debug. Wprawdzie pojawia mi się w ustawieniach debugowanie ale jak chcę wejść to mnie wywala z przeglądarki

 • Fiolek35

  Dziekuje, przydatne wiadomosci.

 • Bezimienny

  Wielkie dzięki na smartfonach z androidem też działa :D

 • Mala Indianeczka

  Witam!

  Fajny artykul, a MAM PYTANIE. Posiadam tablet ALCATEL ONE TOUCH EVO 7, jak juz zdazylam zauwazyc, tam chyba nijak nie da sie zrobci foty jak tylko patrzac w ekran, czyli z fotek jak robionych aparatem, nici? Jeszcze mam pytanie, czy mozna jakos skalibrowac ekran? Bo nawet jak w ten caly aparat patrze to jak by byl krzywo ustawiony obraz, jakas beznadzieja totalna, prosze POMOZCIE!

 • Dar3k4

  witam mam takie pytanie odnośnie przyspieszenia przeglądarki internetowej.
  Mianowicie używam google chrom po wpisaniu about:debug nie mam opcji debugowanie natomiast jak wejdę do przeglądarki zwykłej (internet) to mam opcje debugowanie ale po jej kliknięciu wyświetla mi się komunikat “aplikacja zostaje zamknięta” teraz jest moje pytanie co robię źle lub co powinienem zmienić z góry dziękuje za odpowiedź

 • tablettablet

  Co zrobić kiedy zawiesił się tablet pentagram 9.7? Zawiesił się na stronie internetowej i po zablokowaniu nie dalo sie go juz odblokowac. Nie pojawia sie nawet ekran startowy tylko ekran robi sie zielony.

  • Łukasz Sowa

   miałem tak z mantą mid08
   niestety zostaje serwis

 • kiina

  czy idzie pobrać google play na lenco tab 711?

 • damian

  jak wlaczyc mikrofon w tablet zeby rozmawiac na skype

  • BARBARA

   KUPIŁAM NETBOOKA KTÓRY MA SYSTEM ANDROID I NIE MOGĘ ZA INSTALOWAĆ INTERNETU PROSZĘ O DOBRĄ PORADE

 • Paweł

  Mam MyTab 10 dual core, jak sie wlaczy zablokowany przez komunikaty tylko mozna go wylaczyc, do mozliwosci wejscia w debugera jest niemozliwa, niestety instrukcja wejscia w rootowanie jest niedostępna, jedyne do czego doszedlem to do androidka z czerwonym wykrzyknikiem, zadne stery go nie chwytaja, zaden firmware nie wchodzi bo niestety nie idzie sterow wgrac od usb, bo nie ma debugowania.
  Jest możliwość zrobić coś jeszcze z poziomu PC? Jakiś super mądry mi się przyda.
  Powiem że fleszowalem inne tablety i nie mialem problemu. Teraz rozkladam rece. Moze odlutowac baterie, moze jakies zasilanko cos tam podtrzymuje i trzeba przeresetować. HELP

 • Paweł

  Androidy chwytają gry z rozszerzeniem apk.
  najlepiej zalogować się w googleplay tam jest wiele gierek za ktore nie trzeba płacić, najprościej dla laika.

 • Arek

  Witam. Czy ktoś wie jak włączyć mikrofon w tablecie Go Clever terra 70L. Nie działa w Skypie, nie działa wyszukiwanie głosowe gogle, oraz rejestrator dźwięków. Z góry thx za odpowiedź.

 • Anna

  Witajcie mam taki duzy problem i nie wiem jak go rozwiazac mam nadzieje ze mi pomozecie..
  Moj mlodszy brat bawil sie moim tabletem lark freeme 70.65 i niby wlaczyl mi jakies wygaszenie ekranu teraz slysze ze dziala a ekran czarny jak sie wyłaczy go i właczy przez chwile jest normalnie do poki nie zaladuje sie do ekranu głownego potem gasnie jak to odwrócic ? najgorsze jest to ze on jest zabezpieczony haslem i ciezko mi jest je na slepo wpisac help me !!! :((

 • tom

  Witam wie ktoś może jak dodać więcej opcji bluetooth w tablecie icer iconia a1-810 konkretnie chodzi mi o możliwość sparowania z telefonem ( bez opcji wiifii) w celu skorzystania z internetu(tablet bez 3g)

 • ola

  Jak przywrócić górny pasek w przeglądarce? Chodzi o tablet Samsung tab 2. Przeglądarka fabrycznie zainstalowana. Znikły “przyciski” u góry, zniknął pasek z adresem.

 • Sławek

  Witam.’mam problem.Po wpisie “about:debug”i kliknieciu pojawiającej sie opcji”debugownie”pojawia sie komunikat
  “Aplikacja internetu zatrzymana”i net znika.
  Mimo wielu prób.O co chodzi?Pozdrawiam

 • Mateusz Arkadiusz Lenicki

  “to czasami zdarzy się, że jakaś z nich załaduje się w swoim mobilnym wydaniu. Jak temu zaradzić?” – przecież strony mobilne są stworzone dla tabletów i telefonów, są dostosowane do dotyku… Generalnie te “wspaniałe porady” są po prostu tragiczne.
  P.S. Poczytajcie sobie trochę o pozycjonowaniu, bo dodawanie w chmurze tagów dla tego tematu “Facebook”, “Gmail” czy “Android Market” jest ciężkim idiotyzmem.

 • Kath Dropsik

  ej ja mam problem z fejsem, na gocleverze. wczesniej jeszcze dzialal ale jakostatnio sie wylogowalam i probowalam zalogowac to nic z tego nie wyszlo. Odrzuca moje logowanie.. to samo na massengerze.. i nawet na przegladrce nie moge wejsc w fejsa.. to jest denerwujace.. co ja mam zrobic by dzialalo??

 • Doti

  Witam..
  mam pytanie używałam tableta i raz z programu antywirusowego wyświetliła mi się możliwość oszczędności baterii i bez zastanawiania się nacisnęłam “ok” i teraz mam problem bo owszem tablet się włączy ale ekran tylko “mrygnie” i nie jestem w stanie nawet zdążyć odblokować ekranu żeby co kolwiek przestawić….
  Błagam pomocy co teraz mogę zrobić???

  • Chmurek

   Reset

 • Krzysztof Karczewski

  Po naciśnięciu “debugowanie” aplikacja się zatrzymuje. Poradźcie coś

 • Krzysztof Karczewski

  Po każdej prubie kliknięcia “debugowanie” aplikacjagaśnie. Co radzicie?

 • kimi

  ktoś mi wrzucił hasło i nie wiem jak je wyłączyć

 • Goclever

  Nie przdatne na adroida 4.1 4.2 muj tablet to goclever nieda sie zmieniać tableta bez
  Kupna ramu pamięci Sd i inych .

 • Franciszek123

  http://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-włoskiego korepetycje język włoski przez skypa za darmo

 • irena

  pomocy,mam netbooka z androidem 4.1 działa przez wi-fi ale nie moge wejsc ani na gry na fb zreszta zadne,ani skapa nie wiem co robic?

 • wektor837

  A wiesz jak wylaczyc tryb demo w acer iconia a 1 jak tak to prosze o pilny kontakt 536119951