Recenzja przystawki TV Ferguson FBOX2

Maciej Rosiński, 2014-09-29 10:29
47

Przystawki TV są o tyle praktycznymi urządzeniami, że osobom, szczególnie tym, będącym posiadaczami starszych odbiorników telewizyjnych, umożliwiają w jednej chwili zamianę telewizora w centrum rozrywki, łączące w sobie funkcjonalności tabletu, komputera i odtwarzacza mediów. Tym razem rzecz o drugiej generacji tego typu urządzenia, pochodzącego od firmy Ferguson.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzja przystawki TV Ferguson FBOX

Firmy Ferguson nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. W jej ofercie bowiem odnajdziemy nie tylko świetnej jakości tunery telewizji satelitarnej, ale i telewizory przenośne, tablety z tunerami telewizyjnymi, odtwarzacze DVD, a także rzeczone przystawki telewizyjne.

Pierwsza generacja FBOX okazała się być ciekawym urządzeniem, dostępnym w dodatku za całkiem “ludzkie” pieniądze. FBOX2 to kolejna generacja przystawki Fergusona. Czym różni się od poprzednika? Przyjrzyjmy się specyfikacji:

Ferguson_FBOX2_00_specyfikacja

W samej specyfikacji, poza układem SoC niewiele się zmieniło. Wciąż mamy do czynienia z tym samym duetem “1+4” (pamięć RAM plus pamięć masowa). Niewiele również odnajdziemy różnic w pozostałych rubrykach tabelki. Istotna jest jednak różnica w samej formie urządzenia. Tym razem, zamiast gabarytów zbliżonych do pamięci przenośnej mamy do czynienia z stojącą przystawką. Ja to wygląda? Popatrzcie.

Ferguson FBOX2 – zawartość opakowania, budowa, materiały, wykonanie, interfejsy

Ferguson_FBOX2_01Ferguson_FBOX2_02

W kolorowym opakowaniu znalazło się kilka dodatków. Instrukcje obsługi (w języku polskim, angielskim i niemieckim), zasilacz sieciowy, przewód USB, przewód do podłączenia przystawki do odbiornika telewizyjnego (3 x cinch <-> jack). W zestawie jest również pilot zdalnego sterowania. Zabrakło według mnie jednej rzeczy – kabla HDMI, który sprawiłby, że zestaw byłby kompletny.

Ferguson_FBOX2_03Ferguson_FBOX2_04Ferguson_FBOX2_05

Pilot, zasilany dwoma akumulatorkami typu AA, jest identyczny z tym, z jakim dostarczana jest pierwsza generacja FBOX. Przypuszczalnie nie tylko pod względem samej obudowy czy przycisków, ale i znajdującej się wewnątrz elektroniki. Podstawowe klawisze – zasilania, regulacji głośności są uzupełnione przez te, odpowiadające za pomniejszanie/powiększanie obrazu, cztery różnokolorowe klawisze funkcyjne, a także pierścień z strzałkami kierunku wraz z ulokowanym wewnątrz przyciskiem Enter, służącym jednocześnie jako Start/Pauza, a także trzy przyciski typowe dla urządzeń z AndroidemEkran Domowy, Ostatnio uruchomione aplikacje i Powrót.

Pilot pełni jednak jeszcze dodatkową funkcję. Służy jako myszka powietrzna i muszę przyznać, że sprawdza się w tej roli wyśmienicie, precyzyjnie wskazując elementy na ekranie. Nabrania wprawy wymaga nieco przyzwyczajenie się do tego, aby nie poruszać pilotem w chwili klikania przycisku OK (w trybie myszki służy on jako klawisz podstawowy – lewokliku), Niestety po raz kolejny zabrakło mi połączenia pilota z klawiaturą QWERTY. Pisanie poprzez wskazywanie na wyświetlaczu myszką powietrzną kolejnych literek na klawiaturze ekranowej i każdorazowe zatwierdzanie znaku kliknięciem jest naprawdę mozolne. Jeśli to tylko kwestia wpisania adresu w przeglądarce, to pół biedy. Gorzej, jeśli musielibyśmy wpisać dłuższy tekst.

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecność dwóch portów USB, z czystym sumieniem jeden z nich możemy poświęcić podpięcie np. odbiornika zestawu bezprzewodowego klawiatury z myszką. To praktyczniejsze i wygodniejsze.

Ferguson_FBOX2_06Ferguson_FBOX2_07

FBOX2 to sporych jak na przystawki TV rozmiarów. Jego wielkość można porównać do dwóch dysków zewnętrznych. Tak drastyczne zwiększenie gabarytów nie pozwoli wpiąć urządzenia w port HDMI i pozostać zawieszonym na przewodzie. Zwiększenie wymiarów pozwoliło jednak na rozbudowanie możliwości, głównie poprzez zwiększenie przestrzeni, na której można rozmieścić porty.

Na górze urządzenia, oprócz nadrukowanego logo, odnajdziemy dwie wielokolorowe diody LED (sygnalizujące status pracy urządzenia oraz połączenie z siecią), a także otwory wentylacyjne i takie, przez które wydobywa się…. magiczne światełko ;), o którym nieco później.

Ferguson_FBOX2_08

Spód przystawki to otwory wentylacyjne oraz dwa zaczepu umożliwiające powieszenie przystawki na przykład na ścianie. Cztery gumowe stopki na narożnikach mają zapobiegać przesuwaniu się urządzenia stojącego na płaskiej powierzchni. Czynią to dość skutecznie, choć nie ma co ukrywać, że niewielka waga całości nie ułatwia tego zadania.

Ferguson_FBOX2_09

Skupmy się teraz na interfejsach w jakie wyposażono FBOX2. Na przedniej ściance, oprócz logo producenta, odnajdziemy okienko skrywające diodę odbiornika pilota zdalnego sterowania, a tuż obok pełnowymiarowy port USB. Ten ostatni oferuje tryb OTG, zatem urządzenie rozpozna i będzie współpracowało z pamięciami przenośnymi, dyskami zewnętrznymi (bezproblemowa współpraca z dyskiem WD 500GB, nie jest wymagane dodatkowe zasilanie), a także urządzeniami peryferyjnymi, choćby klawiatura czy myszką lub zestawami tychże (również bezprzewodowymi – testowane na zestawie Logitech Combo MK220).

Ferguson_FBOX2_10

Najwięcej dzieje się na tylnym panelu. Od lewej, umieszczono tam gniazdo audio wideo (do niego podpinamy dostarczony w zestawie przewód 3 x cinch <-> jack, a tuż obok port HDMI zgodny z standardem 1.4. Kolejno odnajdziemy port Ethernet (LAN), dzięki któremu podłączymy urządzenie kablowo do Internetu. Dalej już tylko złącze microUSB, tu odpowiadające jedynie za zasilanie oraz kolejny pełnowymiarowy port USB z trybem HOST.

Ferguson_FBOX2_11

Dodatkowo, jakby tego było mało, na prawym boku odnajdziemy jeszcze slot kart SD, dzięki któremu możemy odtworzyć media wprost z nośnika wyjętego z aparatu cyfrowego czy kamery.

Ferguson_FBOX2_12

Po podpięciu do telewizora i podłączeniu zasilania naszym oczom, oprócz wspomnianych diod sygnalizujących pracę urządzenia, ukazuje się zielone oświetlenie wydobywające się z otworów w tylnej części panelu górnego. Jedynym zarzutem do wszystkich “świeciałek” jest ich intensywność. Dopóki urządzenie działa, czyli korzystamy z niego (diody statusu pracy świecą niebieskim kolorem), jest wszystko w porządku. Jeśli zaś wyłączymy przystawkę, to ciemności będzie nam rozświetlać czerwona poświata. W moim odczuciu ciut za silna.

System, interfejs, działanie, multimedia, wydajność

Ferguson FBOX2 pracuje pod kontrolą bardzo świeżej wersji systemu Android, bowiem oznaczonej numerkiem 4.4.2. Po uruchomieniu urządzenia, po ukończeniu konfiguratora (wybór języka, wyszukanie dostępnych sieci i podłączenie do Internetu, dodanie konta Google, etc.) rozpoczynamy pracę z systemem, który został okraszony nakładką producenta identyczną z tą, z jaką mieliśmy do czynienia w protoplaście:

Ferguson_FBOX2_13

Ekran podzielono na dwie części w poziomie. Górna to przewijane kafelki, przenoszące nas do ikon aplikacji podzielonych na grupy tematyczne. W górnej części ekranu znajduje się szara belka, która pełni tu rolę paska powiadomień. Na dole umieszczono ikony będące bezpośrednimi skrótami do konkretnych programów. Wśród nich odnajdziemy nie tylko narzędzia – Small2Big (nic innego jak technologia Miracast) czy eksplorator plików, ale i programy użytkowe, multimedialne – odtwarzacze muzyki i wideo, aż w końcu dedykowane aplikacje – Samba, TVN Player czy nowość – FilmBox. Ten ostatni, dla nabywców FBOX2 jest dostępny bezpłatnie przez 1 miesiąc. Wadą całego interfejsu, podobnie zresztą jak w pierwszej wersji FBOX jest brak możliwości przebudowy kafelek, poprzez usuwanie poszczególnych ikon, dodawanie swoich. Te, które widać na powyższym zrzucie są niezmienialne. Pamiętając zarzut jaki pojawił się w komentarzach do recenzji 1. generacji FBOXa, a który wytykał brak możliwości zmiany kafelków na ekranie głównym, zasięgnąłem informacji na ten temat u źródła. Z danych przekazanych przez przedstawiciela firmy Ferguson wiem, że kafelkowe menu nie posiada możliwości edycji z przyczyn nie do końca zależnych od producenta. Blokada kustomizacji menu została wymuszona zapisami warunków certyfikacji TVN Player i FilmBox. To wiele wyjaśnia.

Ferguson_FBOX2_14Ferguson_FBOX2_15

“Wewnątrz”, pod maską interfejsu przygotowanego przez Fergusona, odnajdziemy typowy interfejs Androida, choć dostępny dla nas będzie jedynie menu ustawień systemu, wraz z przyległymi funkcjonalnościami.

Ferguson_FBOX2_16

FBOX2 to urządzenie certyfikowane przez Google, zatem nie mogło zabraknąć dostępu do Sklepu Play. Nieprzypadkowo w artykule znalazł się powyższy zrzut ponieważ właśnie o program MX Player oparte są zdolności odtwarzania wideo przystawki Fergusona. Znamy to już zresztą, bo identyczna sytuacja miała miejsce w I. generacji przystawki.

Ferguson_FBOX2_17

Oprócz “zwykłych”, androidowych ustawień, nakładka Fergusona oferuje swój panel zarządzania. W nim to ustawimy Wi-Fi, parametry ekranu (rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, położenie i zajętość obszaru ekranu przez wyświetlany obraz), jakość dźwięku (tryb audio) oraz język UI.

Wśród aplikacji zewnętrznych, do obsługi mediów, odnajdziemy radio internetowe TVN Player, panel zarządzania Miracast oraz aplikację XMBC. Jak przystało na centrum multimediów umożliwia ona odtworzenie w zasadzie każdego formatu plików muzycznych i wideo. Nie zetknąłem się w trakcie testów z problemami dotyczącymi odtwarzanych mediów. Wideo w jakości zarówno 720p jak i 1080p były odtwarzane płynnie, również z napisami, w dodatku bez względu na format. Problemy zaczynają się dopiero przy próbie załadowania materiałów w jakości 4K. Nie tylko nie są one odtwarzane, ale i potrafią skutecznie wymusić restart przystawki. Nie mniej deklaracje producenta zostały spełnione. Materiały Full HD są odtwarzane bezproblemowo.

Jeśli do dyspozycji mamy klawiaturę i myszkę, a jeszcze lepiej klawiaturkę z żyroskopem, możemy pokusić się o uruchomienie gier. Jak to będzie wyglądać? Zanim uruchomimy jakąkolwiek, sprawdzamy wydajność benchmarkową układu SoC fergusona FBOX2. Oto rezultaty testów:

Z racji wymogu portretowej orientacji ekranu w czasie testu, nie uruchomił się Quadrant, stąd brak wykresu z wynikiem w tym benchmarku. W pozostałych zestawieniach, dla porównania różnic wydajności pomiędzy obydwoma wersjami przystawkami, oznaczone zostały one różnymi kolorami. Wyniki są jednoznaczne. Praktycznie w każdym teście wydajność została poprawiona o 100%. To daje wiele, nie tylko w samym interfejsie, który działa wprawdzie wciąż z namysłem, jednak jest bez porównania bardziej sprawny. W dodatku bez względu na to jaki materiał chcemy oglądać. Wydajność przekłada się również wprost na zdolność do obsługi bardziej wymagających gier. A tu jest dobrze. Bardziej wymagające tytuły będą miejscami spowalniać i będą zauważalne przycięcia. Przypomnijmy jednak, że to nie jest topowy układ SoC, zaś urządzenie nie jest komputerem czy konsolą do gier, a czymś, co jest nastawione na obsługę multimediów i codzienne użytkowanie.

Podsumowanie

Ferguson FBOX2 to nowy pogląd producenta na sprawę przystawek telewizyjnych z Androidem. Nowy, bo 2. generacja FBOXa to całkowicie odmienna forma. Z urządzenia typu pendrive, do tzw. box. Nie tylko to. To również drastyczne, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, zwiększenie wydajności układu SoC urządzenia. Przyrost mocy obliczeniowej o 100%, choć wciąż nie wystarczy do komfortowej obsługi najbardziej wymagających gier, ma jednak niebagatelny wpływ na codzienne użytkowanie FBOXa. Brak opóźnień, lagów, przycięć, płynne działanie interfejsów i poszczególnych aplikacji to niewątpliwe atuty FBOX2. Dorzućmy do tego w zasadzie komplet interfejsów, z portem Ethernet czy (oprócz dwóch portów USB) slot kart SD. Nie można także bagatelizować samej konstrukcji przystawki. Bardzo dobre materiały, świetne spasowanie to cechy, które również przemawiają na korzyść produktu Fergusona.

Czy FBOX2 ma wady? Owszem. Brak możliwości odejmowania/dodawania własnych kafelek w interfejsie. To także brak Wi-Fi w standardzie AC. W końcu to również brak w zestawie przewodu HDMI, a także pilota posiadającego wbudowaną klawiaturę. Te dwa ostatnie elementy sprawiłyby, że zestaw sprzedażowy FBOX2 stałby się idealnym i zawierającym wszystko co potrzebne do podłączenia i użytkowania urządzenia. A tak musimy dokupić przewód i posiłkować się zewnętrzną klawiatura i myszką, bo pisanie myszką powietrzną na klawiaturze ekranowej przypomina bardziej segregowanie ziarnek maku od ziarnek piasku, gdy te są zmieszane razem… ;)

Czy warto? Zdecydowanie tak. Nawet zdecydowanie bardziej aniżeli poprzednią wersję. FBOX2, kosztując w okolicach 300 złotych pozwoli nie tylko zaoszczędzić kilka tysięcy złotych wydanych na nowy odbiornik telewizyjny, rozbudowując posiadany o funkcje z nowych modeli. Czy tylko to? Nie Da nam możliwość zbudowania centrum multimediów i rozrywki w jednym, co zważywszy na wszystkie walory może okazać się bardzo cenne.  To, w połączeniu z dobrą jakością i tak dużym skokiem wydajnościowym sprawia, że FBOX2 zasłużenie może otrzymać logo Rekomendacji.

Ferguson FBOX2

Tablety_Rekomendacja

Nasza ocena: 5/6

+ bardzo wysoka jakość materiałów i wykonania;
+ dobra wydajność ogólna SoC;
+ pełen przegląd złącz (w tym Ethernet czy slot kart SD);
+ certyfikacja TVN Player i XMBC;
+ pilot działający jako myszka powietrzna;
+ praktyczna i mogąca się podobać nakładka…;

– …, której jednak brakuje możliwości ingerencji przez użytkownika;
– brak Wi-Fi w standardzie AC;
– pilot mógłby mieć drugostronnie wbudowaną fizyczną klawiaturę QWERTY;
– brak przewodu HDMI w zestawie;

Sprzęt do testów dostarczył:

Ferguson_logo

The following two tabs change content below.

Maciej Rosiński

Redaktor/Recenzent
Jestem miłośnikiem gadżetów i nowoczesnych technologii, fanem Xiaomi i MIUI. Lubię język polski i choć nie jestem absolwentem dziennikarstwa, staram się poprawnie wysławiać i pisać po polsku, a piętnować wszelkie przejawy niepoprawności językowej. Od kilkunastu lat udzielam się w dziennikarstwie, od kilku, jako "naczelny recenzent" ;) portalu Tablety.pl.
 • Tomasz Blak

  Wiatm Panie Macieju. Mam takie pytanie czy udało się podłączyć i
  sprawdzić dzwięk przestrzenny z filmów ( AC3 , DTS itp ) na jakimś
  amplitunerze podłączonym kablem HDMI . Mam Fboxa2 i mimo ustawienia
  wszystkich parametrów tzn Pass Through i w XBMC dekodowania na
  zewnętrzym urządzeniu dzwiek idzie tylko w PCM 2.0 Linerar ( sprawdzone
  na różnych amplitunerach) mimo że player w XBMC pokazuje wszystko jak należy tzn dzwięk 5.1. Wiec pytanie czy jest to wada np mojego
  egzemplarza czy softu w Fboxie… Niestety dodzwonienie sie na telefon
  do działu technicznego Fergusona jest ostanio niemożliwe nikt nie
  odbiera :(

  • Maciej Rosiński

   Cóż. Niestety nie pomogę, a to dlatego, że już dwa lata temu zrezygnowałem z kina domowego na rzecz zestawu stereo. Nie mam możliwości sprawdzenia, ale postaram się uzyskać informacje od przedstawiciela.

   • pppp79

    Panie Macieju, jeżeli chodzi o internet testował Pan po kablu, czy przez wi-fi. Jeżeli przez wi-fi, czy nie ma z tym żadnego problemu? (mam na myśli router w jednym pokoju, a fbox2 w drugim).
    Druga sprawa, to XBMC, jest to wersja 13.2 gotham, czy starsza?

    • Maciej Rosiński

     Testowałem i na kablu i po Wi-Fi (router w sąsiednim pomieszczeniu). W żadnym z przypadków nie miałem problemów.
     XMBC to wersja Gotham 13.2

   • Tomasz Blak

    Bardzo bym prosił bo od 2 dni staram sie dodzwonić do działu technicznego bez rezultatu:( …

    • Maciej Rosiński

     Właśnie otrzymałem informację, że pojawiła się aktualizacja oprogramowania firmware. Powinno pomóc:
     http://fbox.ferguson.pl/pobierz/

     • Tomasz Blak

      Dziękuje za info – własnie testuję wersję 3.12 stabilną z Gotham 13.2 i i Betę z najnowszą wersją Kodi 14.0 – niestety w dalszym ciągu nie ma dzwieku DTS czy AC3 przez HDMI – cały czas 2 kanały tylko idą. Przypuszczam że może to być problem w wewnętrzym sofcie urządzenia i nie pomoże tu nowa wersja odtwarzacza… W każdym razie będe wdzięczny za każdy news związany z tą sprawą bo już denerwuje mnie tracenie czasu na telefony i aktualizacje – przecież wypuszczając takie urządzenie na rynek jedną z ważniejszych spraw jest przetestowanie pod kątem obsługi dzwięku z fimów bo to podstawa w kinie domowym …

     • Tomasz Blak

      OK mam oficjalną wiadomośc z newslettera od Fergusona – cytuje bo może pomoge innym osobą które być może nie wiedzą o tym problemie :

      ” Audio Passthrough

      Aktualnie pracujemy nad rozwiązaniem problemu bezpośredniego przesyłania dźwięku wielokanałowego do urządzenia dekodującego. O spodziewanej poprawce poinformujemy Was w osobnej wiadomości. Przepraszamy bardzo za te niedogodności i jednocześnie ogromnie dziękujemy za współpracę przy identyfikowaniu problemu.”

      Więc czekamy :)

  • matt_pl

   Witam. Mam ten sam problem. Nie udało mi się odtworzyć w DTS czy AC3, Fbox2 puszcza na amplituner w dwóch kanałach, mimo ustawienia Pass Through. Dodatkowe problemy to odtwarzanie z czkawką niektórych filmów, częste buforowanie (po LANie materiały zaciągane z Synology z szybkimi dyskami w mirroringu RAID – na blu ray’u czy telewizorze nie mam takich problemów). Sprzęt mam od wczoraj i już 3 razy mi się zawiesił – dwa razy na ekranie głównym, potem zaktualizowałem firmware do 13.2 i po aktualizacji jeszcze raz zawiesił się w nakładce multimedialnej XBMC – nie jest to przyjemne.

   • Tomasz Blak

    Dziś wyszedł najnowszy soft ma być podobno już dzwięk AC3 , DTS przez Pass Trough i poprawa płynności odtwarzania filmów .. Trzeba sprawdzić i zobaczymy.

    Co do czkawki w filmach zauważyłem poprzednio że trzeba było nie raz wyłączyc urzadzenia z prądu załączyć i poźniej film odtwarzał się ok. A tak w ogóle wszystkie filmy miały czkawkę i przeskoki obrazu dopóki nie ustawiłem odświeżania na 24Hz w Fboxie ( TV FULL HD PLAZMA ROZDZIELCZOSĆ 1920:1080P)

   • Tomasz Blak

    Dziś wyszedł najnowszy soft ma być podobno już dzwięk AC3 , DTS przez Pass Trough i poprawa płynności odtwarzania filmów .. Trzeba sprawdzić i zobaczymy.

    Co do czkawki w filmach zauważyłem poprzednio że trzeba było nie raz wyłączyc urzadzenia z prądu załączyć i poźniej film odtwarzał się ok. A tak w ogóle wszystkie filmy miały czkawkę i przeskoki obrazu dopóki nie ustawiłem odświeżania na 24Hz w Fboxie ( TV FULL HD PLAZMA ROZDZIELCZOSĆ 1920:1080P)

    • Tomasz Blak

     Niestety u mnie dalej problem – po aktualizacji dzwięk przestrzenny DTS czy AC3 sie włącza – amplituner pokazuje to ustawienie wszystkie głosniki zaczynaja działac tak jak powinny ale dzwięk jest przerywany “czka” na amplitunerze na wyswietlaczu w tych momentach czkawki gaśnie ikona DTS czy DolbyDigital. Po wyłączeniu opcji ‘Odtwarzaj na zewnetrznym dekoderze” wszystko jest ok – tylko w stereo
     Mam prośbe niech ktoś jeśli może napisze czy na jego egzemplarzu dzwięk przestrzenny po podłączeniu do amplitunera idzie dobrze ……

     • matt_pl

      U mnie to samo jak u Ciebie. Po włączeniu dekodowania na zewnętrznym urządzeniu zacięcia w dźwięku i też w wideo. DTS/Dolby gaśnie chwilami na ampie. W stereo jest lepiej, chociaż nadal niektóre materiały nie idą płynnie Uciążliwe jest też buforowanie co kilka minut z serwera DLNA-nie mam takich problemów na TV czy Blu-ray’u – wszystko idzie od początku do końca materiału mkv. XBMC zaliczył też nie raz nagłe wyjście do ekranu głównego i po ponownym włączeniu wszystkie ustawienia wróciły do domyślnych (język PL, ustawienia audio, itd). Zawieszanie sprzętu – trzeba wyłączyć z gniazdka. Najbardziej uciążliwe. Sprzęt mam 4 dzień, zawiesił się 5 razy, z każdym z 3 firmware’ow (2 razy na ekranie głównym, raz w XBMC, raz w google play, raz w opcjach upgrade’u firmware’u) – pytanie czy jest to wina sprzętu czy oprogramowania? Czekam z Fergusona na odpowiedź. Tomaszu masz problem z zawieszaniem?

     • Tomasz Blak

      Cześć matt_pl . U mnie tak całkiem sie nie zawiesza , ale zdarza sie że samo wyskoczy z XBMC do głównego ekranu. Natomiast czasem po włączaniu np kilku filmów po kolei zaczyna się czkawka obrazu i wtedy trzeba urządzenie wyłączyć z prądu i załączyć z powrotem wtedy jest ok. Nie zmienia to jednak faktu z tą czkawką dzwięku i obrazu która wystepuje po włączeniu dekodowania na zewnętrznym dekoderze – amplitunerze.( zależy jaki to jest film czasem przerywa wyraźnie co chwile czasem rzadziej ale zawsze).
      Pisałem w tej sprawie do techników fergusone i napisali że u nich nowy soft testowali na amplitunerze Denona i nie było problemów – dziwne bo u mnie amplituner jest 100% sprawny ( z ps4 dzwiek dts czu DD 5.1 idzie ok) a teraz juz jestem pewien że to wina FBOXA skoro u Ciebie podobny objaw….
      Kurcze 2 tygodnie sie męcze z tym zaczynam tracić cierpliwość jakąś zwieszkę raz na czas można wybaczyć ale ten problem z dzwiękiem to jakaś porażka… Wydaje mi się że nie mogą sobie poradzić z softem chyba…

    • Konrad Zajder

     Witam pana. Pisze pan że ustawił 24 hz w Fboxie. Ja kombinuje od kilku dni i nic. Jest tylko 50 i 60. Prosiłłym pana o jakieś nakierowanie w tym temacie jeśli jest to możliwe. Z góry dziękuję.

 • pit7790

  Fajnie ale gdy wpisuje ten produkt w ceneo to nie ma nadal wiec reklamują towar ktory nadal prawie nigdzie nie jest dostępnty

  • Maciej Rosiński

   Proponuję zajrzeć tutaj:

   http://fbox.ferguson.pl/kup-teraz/

   • pit7790

    własnie tam wchodzę i choćby nawet w Komputroniku nadal brak a jest tylko starsza wersja,więc co jest grane

    • Maciej Rosiński

     Pierwszy sklep z linku. Dostępny, cena 295 PLN

 • kr

  Czy ta przystawka to taki rozbudowany Ferguson Hdplayer 110?

  • Maciej Rosiński

   W dużym uproszczeniu tak, ale wszystko zależy od tego, pod jakim kątem to rozpatrywać. Ariva to typowy odtwarzacz, z naciskiem na rozbudowany asortyment złącz audio – analogowe, optyczne i koaksjalne, podczas gdy w FBOX2 jest tylko możliwość przekazywania dźwięku przez HDMI. Z kolei FBOX2 jest ma system operacyjny, czego nie ma w Arivie.

 • matt_pl

  Panie Macieju czy można zainstalować Spotify na FBOX 2? Czy działa bez problemów? W jaki sposób szybko uruchomić taką aplikację? Poprzez dodanie do ulubionych? Dziękuję za informację.

  • Maciej Rosiński

   Testowane urządzenia nie zostają u nas, więc i FBOX wrócił do producenta. Niestety nie mogę już tego sprawdzić.

 • PTJK

  Witam. Wspomina Pan o tym, że nie można modyfikować kafelkowego menu. Czy jak zainstaluję jakiś odtwarzacz plików wideo (np. MX Player) albo odtwarzacz VOD (np. VOD Onet) to czy kafelki tych programów pojawią się na pulpicie? Czy może jestem zdany jedynie na to co w urządzeniu zainstalował producent? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Maciej Rosiński

   Kafelków czy jak kto woli – ikon, na ekranie głównym (początkowym) nie można modyfikować.Pulpitu, znanego z “zwykłego” Androida tutaj nie ma, więc skróty do istniejących i nowo instalowanych aplikacji pojawiają się w folderach Ulubione, Gry, etc. Programy można instalować dowolnie, a ograniczeniem jest tu jedynie pojemność pamięci. Co do MX Player, to tak jak to opisałem w artykule, MX Player jest już preinstalowany. Odtwarzacz wideo jest oparty właśnie o tę aplikację.

   • Diabeł

    Macieju,mam takie pytanie?Czy telewizor z taką przystawką mógłbym spokojnie używać zamiast tabletu?Tak sobie myślę,że ile razy można kupować następny tablet.Poza tym tutaj miałbym dużo większy ekran w zależności od telewizora.Chodzi mi o używanie tego oczywiście tylko w domu.Jakie są Pańskie odczucia w tej kwestii.Najczęściej tabletu używam do przeglądania internetu i oglądania filmów z netu.

   • Diabeł

    Macieju,mam takie pytanie?Czy telewizor z taką przystawką mógłbym spokojnie używać zamiast tabletu?Tak sobie myślę,że ile razy można kupować następny tablet.Poza tym tutaj miałbym dużo większy ekran w zależności od telewizora.Chodzi mi o używanie tego oczywiście tylko w domu.Jakie są Pańskie odczucia w tej kwestii.Najczęściej tabletu używam do przeglądania internetu i oglądania filmów z netu.

    • Maciej Rosiński

     Z powodzeniem. Na pewno trzeba się zaopatrzyć w myszkę i klawiaturę, bo używanie na co dzień myszki powietrznej to mordęga. Do surfowania w Internecie, słuchania muzyki czy oglądania filmów – jak najbardziej.

     • Diabeł

      Wielkie dzięki Macieju.Myszkę i klawiaturę mogę dokupić.Jest tego niemało na naszym rynku.

     • Diabeł

      Wielkie dzięki Macieju.Myszkę i klawiaturę mogę dokupić.Jest tego niemało na naszym rynku.

     • mario84

      Ja mam bezprzewodową klawiaturę z touchpad i spisuje się bardzo dobrze.

 • pit79

  Witam.Wczoraj kupiłem Ferguson FBOX2 i szybko zrobiłem aktualizacje.Przed aktualizacją nie dało się nawet z przeglądarki oglądać Youtube albo wywalało z XBMC do głównegomenu przy niektórych filmach.Niestety nadal nie można pooglądać na żywo z przeglądarki tv z internetu,więc czy ma to urządzenie jakiś Flash Player?Poza tym czy i jak można wgrać Weeb.TV na XBMC ,bo z instrukcji na stronie Weeb.TV nie mogę znalesc takich ustawień.

 • tomekk

  Niektóre filmy można oglądać z systemowej przeglądarki w tym sprzęcie, ale na szczęscie jest pewne rozwiązanie opisywane na stronie fandroid.com.pl i wszystko co w flash można bez problemu oglądać i może producent z tego by skorzystał przy następnej aktualizacji.Jakby co opiszę to tu.A więc :instalujemy z Google Play przeglądarkę Dolphin Browser a także dodatek do przeglądarki Dolphin Jetpack.Potem z strony fandroid.com.pl sciągamy zmodyfikowany Adobe Flash Player w wersji 11.1 i instalujemy.Na koniec w przeglądarce Dolphin Browser wybieramy ikonę zielonego delfina :Ustawienia(tryb 2)-Zawartość-Flash Player i wybieramy : Na żądanie.Sprawdzone działa :)

 • pit79

  Kolejna aktualizacja i znowu są problemy z pobraniem.Próbowałem parę razy i nie da się pobrać całego pliku.Co to ma być ?

 • mario84

  Płynność odtwarzania materiałów z netu najlepsza nie jest.Mam nadzieję że w nowym firmware będzie już ok ale tu z kolei są nadal problemy z pobraniem całego pliku co jestt nie do pomyślenia….Pozatym mam problem z ustawieniem miesięcznego darmowego Filmbox ,mimo że wpisuje prawidłowy numer seryjny to ciągle pokazuje że jest zły a nie w sposób jest dodzwonić się do pomocy technicznej-niby ciągle konsultanci zajęci i przerwa połączenie.Więc popracujcie nad tym firmo Ferguson bo nienalepiej to o was świadczy ….

 • zbidyl

  Czy do tego urządzenia można podpiąć tuner dvb-t na usb i nagrywać program tv

 • mario84

  Problem z płynnoscią obrazu znikł u mnie po przestawieniu w odtwarzaczu rozdzielczości z 1080i 60 Hz na 1080p 24Hz.

 • mario84

  poprawka:z 1080i 50Hz na 1080p 24Hz

 • matt_pl

  Brak wifi w standardzie ‘ac’ to nie wada panie Macieju. Nie za tą cenę, zresztą najpopularniejsze chińskie przystawki Androidowe też nie mają ‘ac’. Wadą jest raczej brak pasma 5GHz w standardzie n, co byłoby szczególnie przydatne w miejscach gdzie jest dużo sieci 2,4GHz, np. w blokach mieszkalnych.

 • darek

  witam
  przystawke kupiłem do ogladania “nba game time” niestety u mnie wywala “twoje urzadzenie nie jest zgodne z ta wersja” do tego nie działa strona do pobrania nowszego softu, czy mogłby ktos sprawdzić czy u was mozna zainstalować nba game time? z góry dzieki.

 • darek

  witam
  przystawke kupiłem do ogladania “nba game time” niestety u mnie wywala “twoje urzadzenie nie jest zgodne z ta wersja” do tego nie działa strona do pobrania nowszego softu, czy mogłby ktos sprawdzić czy u was mozna zainstalować nba game time? z góry dzieki.

  • matt_pl

   Ściągnij wersję na tableta

 • matt_pl

  Sprzęt wysłałem do serwisu ponieważ często mi się zawieszał i konieczne było wyciąganie z wtyczki i ponowne uruchamianie. W załączonym piśmie prosiłem o wymianę sprzętu na nowy, bo inni użytkownicy na forum nie zgłaszali takich problemów. Fbox2 wrócił z serwisu po 3 tygodniach z informacją, że wymienione zostało oprogramowanie. Problemy nie ustały. Byłem zawiedziony tą reakcją Fergusona, bo w piśmie zawarłem informację że sprzęt wieszał się z każdą z dwóch kolejnych wersji firmware, które instalowałem jak się ukazały. Zadzwoniłem ponownie do serwisu, gdzie kazano mi jeszcze raz wysłać informację nt. sytuacji, kiedy fbox2 się wiesza – a wiesza się losowo, nawet w menu opcji czy w głównym menu, czy podczas przeglądania stron internetowych. Jestem w sumie zawiedziony, bo sprzętu nie miałem prawie miesiąc (licząc z dniami wysyłek) a sprzęt wrócił taki jak przed naprawą. No i częste wyjmowanie wtyczki z zasilania aby się ponownie uruchomił jest uciążliwe i dość frustrujące, co w sumie zniechęca mnie do jego używania.

  • matt_pl

   Sprzęt wrócił z drugiej naprawy. Wymienili procesor. Koniec problemów z zawieszaniem.

 • ??

  czy urządzenie jest w stanie odtworzyć plynnie materiał video 1080p w XBMC??

  • leszek

   U mnie fbox2 zawiesza się na napisie startowym,ale tylko gdy go wyłączę po dłuższym działaniu i chcę uruchomić ponownie. Muszę wyłączyć od zasilania na kilka minut i staruje normalnie-bez odłączenia na kilka minut znowu wisi na fbox2

 • Andrzej Glogowski

  Mam to coś i uważam to za najgorszy zakup jaki mogłem zrobić , problemy z wifi , problemy z siecią .ogólnie problemy z wydajnością , nie odwarza płynie materiału hd 720 p – według mnie to zwykły śmieć który właśnie trafił do kubła – szkoda pieniędzy .
  Kupiłem pod wpływam takiej to właśnie pseudoopini – żałuję tego zakupu -a opiniodawcę uważam za zwykłego laika i bajopisarza – sądzę że jest sponsorowany przez producenta .